ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-0

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναικό με 63-58 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και με όπλο την καλή τους άμυνα έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 19-10. Στην 2η περίοδο οι πειραιώτες πήραν διψήφια διαφορά (24-13), όμως  με την αφύπνιση του Ρίβερς και με την βοήθεια των Καλάθη και Φώτση ο Παναθηναικός έτρεξε ένα σερί 2-14 και πέρασε μπροστά 26-27. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει βραχεία κεφαλή 35-33. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι έχτισαν πάλι διαφορά +7 (45-38), όμως οι πράσινοι και πάλι με σερί 3-12 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 48-50. Στο 4ο δεκάλεπτο οι πράσινοι έχαναν λει απ και οι ερυθρόλευκοι τα έσπαγαν από το τρίποντο, ωστόσο πέρασν μπροστά 53-50. Όμως ο Παναθηναικός με Τζέιμς και Μπουρούση έκανε σερί 2-8 και πέρασε μπροστά 55-58. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν υπόθεση Σπανούλη και Μιλουτίνοφ. Οι δυό τους έκαναν σερί 8-0 και ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 63-58. Το παχνίδι ήταν πολύ κακό με τις δυο ομάδες να έχουν τραγικά ποσοστα 35%, ενώ στα τρίποντα ο Ολυμπιακός είχε 5/25 και βολές 12\19. Οι πράσινοι είχαν αντίστοιχα 5/18 τρίποντα και 7/14 βολές. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Σπανούλης( 11ποντοι, 10 ασσίστ, 6 ριμπάουντ) και Μιλουτίνοφ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ για τους φιλοξενούμενους Ρίβερς (16 πόντοι) και Μπουρούσης (13 πόντοι , 11 ριμπάουντ).

SUPER LEAGUE PLAY OFFS 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ

Ο Πναθηναικός κέρδισε τον Πανιώνιο με 1-0 με γκολ του Ρόμπιν Λούντ στο 17′. Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με το ίδιο σκορ στο Ολυμπιακό στάδιο με γκολ του Μπακασέτα στο 42′.

Βαθμολογία: ΑΕΚ 9, Παναθηναικός 8, ΠΑΟΚ 8, Πανιώνιος 4.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΚΥΠΕΛΟΥ

Στην Αγγλία η Άρσεναλ κατέκτησε το κύπελλο νικώντας την Τσέλσι στο Γουέμπλει με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Σάντσεζ στο 5′ για να ισοφαρήσει στο 77 ο Ντιέγκο Κόστα. Την νίκη στους κανονιέρηδες έδωσε με κεφαλιά στο 79′ ο Ράμσει. Αυτό ήταν το 13ο κύπελο για την Άρσεναλ σε 20 τελικούς, η οποία πέρασε πρώτη σε τίτλους.

Στην Ισπανία επικράτησε το φαβορί. Η Μπαρτσελόνα στο Βιθέντε Καλδερόν της Μαδρίτης κέρδισε την Αλαβές με 3-1. Το σκορ άνοιξε ο Μέσι στο 30′ για να ισοφαρήσουν οι Βάσκοι με εκτέλεση φάουλ του Τεο Ερνάντες στο 33′. Το 2-1 έκανε ο Νειμαρ στο 45′ και το σκορ έκλεισε ο Πάκο Αλκάθερ στο 45’+3. Αυτό ήταν το 28ο τρόπαιο σε 39 τελικούς για την Μπάρτσα.

Στην Γερμανία η Μπορούσια Ντορτμουντ νίκησε με 2-1 την Αιντραχτ Φρανκφούρτης. Το σκορ άνοιξε ο Ντεμπελέ στο 8′ για να ισοφαρήσει ο Ρέμπιτς στο 29′. Την νίκη στην Ντορτμουντ έδωσε ο  Ομπαμεγιανγκ στο 67′ με πέναλτι.

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1

Ο Γερμανος πιλότος της Φεράρι Σεμπαστιαν Φέτελ ήταν ο μεγάλος νικητής στον 6ο αγώνα του πρωταθλήματος που έγινε στο Μονακό. 2ος τερμάτισε ο ομόσταυλος του Φινλανδός Κίμι Ραικόνεν. Την 3η θέση πήρε ο Αυστραλός Ντανιελ Ρικιάρντο με Red Bull. Η Φεράρι είχε να κερδίσει στο Μονακό από το 2001, ενώ αυτό ήταν το 90ο 1-2. Βαθμολογία οδηγών: 1. Φέτελ( Γερμανία\ Φεράρι)

129 βαθμοί. 2. Χάμιλτον (Μ. Βρετανία\ Μερσέντες) 104 βαθμοί. 3. Μπότας ( Φινλανδία/ Μερσέντες)

75 βαθμοί. Βαθμολογία κατασκευαστών: 1. Φεράρι 196 βαθμοί. 2. Μερσέντες 179. 3. Ρεντ Μπουλ 97.