ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Η ΑΕΚ κέρδισε στο ντέρμπι στο στάδιο Καραισκάκης τον Ολυμπιακό με 1-2. Η νίκη ήρθε με ανατροπή όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ο Ανσαριφάρντ έβαλε μπροστά τους ερυθρόλευκους στο 81′ με σουτ. Στο 87΄ ισοφάρισε ο Τσιγκρίνσκι με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή. Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Γιακουμάκης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ. Μετά το τέλος του αγώνα οπαδοί των γηπεδούχων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και συγκρούστηκαν με τις αστυνομικές δυνάμεις. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής είναι:

Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-1, ΑΕ Λάρισα – Πανιώνιος 0-0, Παναθηναικός – Παναιτωλικός 0-0, ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 1-3, Λαμία – Ατρόμητος 1-1, Λεβαδειακός – ΑΟΚ Κέρκυρα 2-0, Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης 1-1.

Βαθμολογία: ΠΑΟΚ 46, ΑΕΚ 44, Ολυμπιακός 42, Ατρόμητος 38.

BASKET LEAGUE 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κολοσσός – Πανιώνιος 70-62, ΓΣΛ Φάρος – Προμηθέας 81-89, Λάυριο – Τρίκαλα 117-87, ΑΕΚ – Άρης 73-64, Κόροιβος – Ρέθυμνο 102-97, Ολυμπιακός – Κύμη 93-77, ΠΑΟΚ – Παναθηναικός 74-91.

Βαθμολογία: Παναθηναικός 30, Ολυμπιακός 26, Λάυριο 25, Προμηθέας 24, ΑΕΚ 24, ΠΑΟΚ 23, Κολοσσός 23, Ρέθυμνο 22.