Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΥΠΟΚΛΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Μια απο τις μεγαλύτερες νίκες του στην Ευρώπη πέτυχε ο Ολυμπιακός επικρατώντας μέσα στο Εμιρέιτς της Αρσεναλ με 3-2.Οι παίκτες του Μαρκο Σιλβα έπαιξαν υποδειγματικό ποδόσφαιρο και “λύγισαν” τους Κανονιέρηδες. Κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 33ο λεπτο μετά απο κορνερ-κομπίνα του Κασαμι και σουτ του Παρντο έξω απο την περιοχή.Η Αρσεναλ αντέδρασε αμέσως και ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό αλλά ο Ολυμπιακός στο 40 μετά απο κορνερ του Φορτούνη θα προηγηθεί και πάλι καθώς ο Οσπινα δεν θα καταφέρει να συγκρατήσει τη μπάλα.Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρσεναλ θα ξαναμπεί στο παιχνίδι με γκολ του Αλεξις Σαντσεζ στο 65ο λεπτο.Οι παίκτες του Ολυμπιακού όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς στο επόμενο λεπτό ο Φιμπόγκασον θα κάνει το τελικό 3-2.

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 2-1.Μετά τον αγώνα με την ΑΕΚ και στο Περιστέρι ο δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με όμορφο γκολ του Ουμπίδες.Δέκα λεπτά μετά την είσοδο του ο Ντιμιταρ Μπερμπάτωφ ισοφάρισε.Τη νίκη στον ΠΑΟΚ έδωσε ο Μακ με γκολ στο 90ο λεπτό.

Στη Λεωφόρο ο Παναθηναικός παρά τη νίκη με 1-0 επι του Πλατανιά αποδοκιμάστηκε απο τους οπαδούς του,προβληματίζοντας για την εμφάνιση του.Στόχος των αποδοκιμασιών ήταν κυρίως ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το 5 στα 5 με πολύ καλή εμφάνιση νικώντας με 5-1 τον Πας Γιάννενα.Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής είναι τα εξής:Καλλονή-Παναιτωλικός 5-1,Ηρακλής-Ξάνθη 1-1,Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1,Πανιώνιος-Πανθρακικός 1-1.Στη βαθμολογία προηγείται ο Ολυμπιακός με 15 βαθμούς,δεύτερος ο Παναθηναικός με 12,τρίτος ο ΠΑΟΚ με 10,τέταρτος ο Παναιτωλικός με 7 και πέμπτη η ΑΕΚ με 7.Στη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκονται ο Πανθρακικός με 2 βαθμούς και τελευταίος ο Πλατανιάς με 1 βαθμό.