ΛΥΤΡΩΣΗ ΣΤΟ 95

tzavellas1_532_355

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η Εθνική Ελλάδος με την Βοσνία στο Γ. Καραισκάκης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλου. Οι Βόσνιοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο με καλύτερη κυκλοφορία και προηγήθηκαν στο 32′. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε το δοκάρι,  στη συνέχεια τη πλάτη του Καρνέζη και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου ο Μήτρογλου αστόχησε σε τετ α τετ. Στο 2ο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Στο 55′ ο Φορτούνης είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε, ενώ ο Ντζέκο στο 62′ είχε τετ α τετ με τον Καρνέζη να αποκρούει. Στο 76′ με αφορμή ένα φάουλ του Παπασταθόπουλου στον Ντζέκο υπήρξαν κάποια επεισόδια με τον Βόσνιο στράικερ να αποβάλεται, ενω απευθείας κόκκινη αντίκρισε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Η ισοφάριση για την Εθνική ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σωκράτης εκτέλεσε πλάγιο άουτ, η άμυνα των Βόσνιων έδιωξε και η μπάλα στρώθηκε στον Τζαβέλα ο οποίος με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Κόροιβος – Άρης 94-99, Ρέθυμνο – Τρίκαλα 84-56, Προμηθέας Πατρών – Λάυριο 64-61

Δόξα Λευκάδας – Κύμη 84-81, Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ε.Κ. 71-78, Παναθηναικός – Κολοσσός 80-65,

Ολυμπιακός – Απόλλωνας Πατρών 83-55

Βαθμολογία: Α.Ε.Κ. 12, Ολυμπιακός 12, Παναθηναικός 11, Ρέθυμνο 10, Π.Α.Ο.Κ. 10, Άρης 9, Προμηθέας Πατρών 9, Λάυριο 8.

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1

Ο  Βρετανός Λούις Χάμιλτον με Μercedes ήταν ο νικητής του επεισοδιακού γκραν πρι της Βραζιλίας. Ο αγώνας έγινε υπό έντονη βροχή ενώ υπήρξαν και αρκετά ατυχήματα. Δεύτερος τερμάτισε ο ομόσταυλος του Γερμανός Νίκο Ρόσμπεργκ. Αν ο Γερμανός πιλότος τερματίσει τρίτος στο τελευταίο γραν πρι του Αμπου Ντάμπι θα αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής. Τρίτος μετά από μεγάλη εμφάνιση τερμάτισε ο Ολλανδός Μαξ Φερστάπεν με Red Bull. Μεγαλη συγκίνηση με το αντίο του Φελίπε Μάσα στο γραν πρι της πατρίδας του. Ο Βραζιλιάνος αποχώρησε στον 49ο γύρο και αποθεώθηκε από όλους.