ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Ο Παναθηναικός νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο Απόστολος Νικολαίδης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι, ειδικά στο 1ο ημίχρονο οπου είχαν καποιες ευκαιρίες με καλύτερη το σουτ του Λουντ στις καθυστερήσεις και τον Προτό να του λέει όχι. Επίσης αμυντικά οι γηπεδούχοι ήταν καλοί με τον Ολυμπιακό να μην έχει τελική. Το γκολ ήρθε στο 56′ με τον Λουντ να δίνει την ασσίστ και τον Βιγιαφάνιες να πλασάρει. Ο Ολυμπιακός φάνηκε επιθετικα μετά το 70′ με την είσοδο του Ανσαριφάρντ. Αποκορύφωμα η μέγάλη ευκαιρία του Εμενίκε στο 90′ με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει το πλασέ του Νιγηριανού από το ένα μέτρο.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: ΑΕ Λάρισα – Λεβαδειακός 1-0, ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΟΚ Κέρκυρα 2-1,

Ξάνθη – Ατρόμητος 0-2, Λαμία – Πλατανιάς 2-0, Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-1,

Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-1, ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2 – 0.

Βαθμολογία: Ατρόμητος 19, ΠΑΟΚ 18, ΑΕΚ 17, Ολυμπιακός 14, Λεβαδειακός 14, Πανιώνιος 14.

BASKET LEAGUE 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κολοσσός – ΑΕΚ 82-78, Ρέθυμνο –  Λάυριο 73-95, Κόροιβος – Πανιώνιος 68-67,

Κύμη – ΓΣΛ Φάρος 70-71, Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 87-78, Άρης – Ολυμπιακός 55-80,

Παναθηναικός – Προμηθέας Πατρών 96 – 64.

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Λούις Χάμιλτον τρείς στροφές πριν το τέλος αν και τερμάτισε 9ος στο γκραν πρι του Μεξικού. Με αυτόν τον τίτλο ο οδηγός της Μερσέντες έπιασε στα 4 πρωταθλήματα τον Αλέν Πρόστ και τον Σεμπάστιαν Φέτελ. Μπροστά του είναι μόνο ο Αργεντίνος Φάνζιο με 5 τίτλους και ο Μίκαελ Σουμάχερ με 7. Για την ιστορία το γκραν πρι του Μεξικού κέρδισε ο Ολανδός Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, με δεύτερο τον Φινλανδό Βαλερι Μπότας με Μερσέντες και τρίτο τον επίσης Φινλανδό Κίμι Ραικόνεν με Φεράρι.