ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΕ 7 ΛΕΠΤΑ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι βορρά-νότου με τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος επικράτησε του αντιπάλου του με 2-0. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με δύο ευκαιρίες. Στο 3′ ο Σισοκό αστόχησε σε σουτ από καλό σημείο, ενώ 4 λεπτά μετά ο Ανσαριφάρντ δεν εκμεταλεύτηκε λάθος του Γλύκου και αστόχησε σε τετ α τετ. Μετά τα μισά του 1ου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του με πρωταγωνιστή τον Γουάρντα. Στο 2ο ημίχρονο  ο δικέφαλος του βορρά ήταν καλύτερος και άνοιξε το σκορ στο 53′. Συγκεκριμένα ο Ενρίκε εκτέλεσε κόρνερ, ο Λεάλι έδιωξε και ο Σάκχοφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής. 7 λεπτά αργότερα ο Ενρίκε έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού από αριστερά και γύρισε για τον επερχόμενο Πρίγιοβιτς που πλάσαρε κάνοντας το 2-0. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό χωρίς να έχει σημειώσει γκολ, κάτι που έχει να συμβεί από τη σεζόν 1985-86. Μετά από απόφαση της διοίκησης του Ολυμπιακού ο Πάολο Μπέντο αποτελεί παρελθόν. Υπηρεσιακός προπονητής αναλαμβάνει ο προπονητής νέων Βασίλης Βούζας. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής είναι τα εξής: Α.Ε. Λάρισα – ΠΑΣ Γιάννενα 1-1,Παναιτωλικός – Λεβαδειακός 2-0, Παναθηναικός – Βέροια 5-0, Ατρόμητος – Ηρακλής 1-0,Ξάνθη – Πλατανιάς 1-0, Αστέρας Τρίπολης – Α.Ο.Κ. Κέρκυρα 1-2, Πανιώνιος – Α.Ε.Κ. 1-1.

Βαθμολογία: Ολυμπιακός 51, Πανιώνιος 45, Π.ΑΟ.Κ. 43, Παναθηναικός 41, Ξάνθη 39, Α.Ε.Κ. 37.

BASKET LEAGUE 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Λευκάδας – Κολοσσός 61-62, Προμηθέας Πατρών – Α.Ε.Κ. 67-86,

Κόροιβος – Απόλλωνας Πατρών 71-67, Π.Α.Ο.Κ. – Τρίκαλα 97-86, Ρέθυμνο – Κύμη 84-73,

Παναθηναικός – Άρης 70 -54, Ολυμπιακός – Λάυριο 84-52.

Βαθμολογία: Ολυμπιακός 39, Παναθηναικός 39, Α.Ε.Κ. 36, Π.Α.Ο.Κ. 31, Άρης 31, Κολοσσός 31,

Ρέθυμνο 29, Προμηθέας 28.

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ

Χρυσό μετάλιο στο άλμα επί κοντώ κατέκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη στο Βελιγράδι με επίδοση 4.80.

Ασημένιο στο επί κοντώ επίσης κατέκτησε ο Φιλιππίδης με επίδοση 5.85, ενώ χάλκινο στο τριπλούν κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου με άλμα στα 14.24.

ΦΑΙΝΑΛ ΦΟΡ ΚΥΠΕΛΟΥ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το κύπελο Ελλάδος στον τελικό που έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας επικρατώντας του Πανναξιακού με 3-1 σετ. Αυτό ήταν το 7ο σερί κύπελο για τις ερυθρόλευκες.