ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι των αιωνίων. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και επικράτησαν του Παναθηναικού με 3-1. Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με τον Μπέργκ μετά από ασσίστ του Λέτο. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή με 65% αλλά ο Παναθηναικός έχασε την μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 με τον Ταυλαρίδη να αστοχεί εξ επαφής και τον Ρομπέρτο να κάνει μεγάλη απόκρουση. Η ισοφάριση ήρθε στο 38′ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Εστέμπαν Καμπιάσο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί την μπάλα και τον Παναθηναικό να προσπαθεί με βαθιές μπαλιές. Η κίνηση ματ από τον Μάρκο Σίλβα ήρθε με την είσοδο των Πάρντο και Ερνάνι στη θέση των Φουστέρ και Ντομίνγκεζ. Οι κόκκινοι έκλεισαν τον Παναθηναικό στα καρέ του και με τον Φορτούνη να οργανώνει πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Ντα Κόστα στο 87′. Το σκορ έκλεισε ο Ιντέγε στο 89′ που πλάσαρε τον Στιλ μετά από λάθος του Ταυλαρίδη. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής είναι τα εξής: Πανιώνιος- Ξάνθη 3-0, ΑΕΛ Καλλονής- ΠΑΣ Γιάννινα 0-2, Παναιτωλικός- ΠΑΟΚ 0-3, Ατρόμητος- Αστέρας Τρίπολης 2-1, Λεβαδειακός- Πλατανιάς 0-3, Ηρακλής- Βέροια 1-1, ΑΕΚ- Πανθρακικός 3-0. Βαθμολογία: Ολυμπιακός 70, ΑΕΚ 53, Παναθηναικός 45, ΠΑΟΚ 41, Πανιώνιος 40. Εκκρεμεί το Ηρακλής- Ολυμπιακός.

BASKET LEAGUE 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ
Λαύριο- Αρκαδικός 79-67, ΠΑΟΚ- Απόλλωνας Πατρών 80-67, Κηφισιά-Άρης 65-67,
Κόροιβος-Κολοσσός 68-71, Καβάλα- Ρέθυμνο 103-102, ΑΕΚ- Ολυμπιακός 93-100,
Τρίκαλα- Παναθηναικός 81-98.
Βαθμολογία: Ολυμπιακός 43, Παναθηναικός 43, Άρης 39, ΑΕΚ 38, Κηφισιά 32, ΠΑΟΚ 32,
Κολοσσός 32, Απόλλωνας Πατρών 31. Στη ζώνη του υποβιβασμού Καβάλα με 27 και
Αρκαδικός επίσης με 27.

SUPER ΓΙΑΝΝΗΣ
Άλλη μία μεγάλη εμφάνιση με τριπλ νταμπλ έκανε ο Γιάννης Αντετοκούμπο στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Μπρούκλιν Νέτς με 109-100. Ο Έλληνας άσος είχε 28 πόντους, 14 ασσίστ,
11 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, 4 κλεψίματα, 3 λάθη, αγωνιζόμενος για περίπου 41 λεπτά.

PRIMERA DIVISION ΙΣΠΑΝΙΑ
Μεγάλη νίκη για την Μπαρτσελόνα με όργια Μέσι. Οι καταλανοί επικράτησαν με 6-0 της Χετάφε. Ο Αργεντίνος μάγος πέτυχε 1 γκολ, έδωσε 3 ασσίστ, που αποτελεί ρεκόρ σε ένα παιχνίδι και έχασε και πέναλτι. Το 1-0 έγινε με γκόλ του Ροντριγκεζ στο 8′. Το 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Ελ Χανταντι στο 19′. Δύο γκόλ πέτυχε ο Νειμάρ, στο 32′ και στο 51′. Το 4-0 έκανε ο Μέσι, ενώ το σκόρ έκλεισε ο Αρντά Τουράν στο 57′. Είναι η 15η φορά φέτος που η Μπαρτσελόνα πετυχαίνει πάνω από 4 γκολ. Οι μπλαουγκράνα έχουν 75 βαθμούς, 8 μπροστά από την Ατλέτικο Μαδρίτης και 12 απο την Ρεάλ.